Zemřel Pat Hennen

Pat Hennen, první americký vítěz závodů Grand Prix, zemřel v neděli 7. dubna 2024 ve věku 70 let. Hennen, který žil v San Mateo (Kalifornie), zemřel na rakovinu plic, informovala v neděli jeho rodina.

V roce 1976 to byl Pat Hennen, kdo se zapsal do historie tím, že se stal prvním jezdcem ze Spojených států amerických, který vyhrál Grand Prix. Ten rok vyhrál se svým motocyklem Suzuki závod třídy 500 ccm během Velké ceny Finska na okruhu Imatra. Toto Hennenovo vítězství znamenalo pro Američany začátek dlouhé řady úspěchů v silničním mistrovství světa.

Hennen jel ve stejném roce 1976 se sériovým Suzuki RG500, kde musel konkurovat především továrním Suzuki Barryho Sheenea, Johna Newbolda a Johna Williamse (Texaco Heron Suzuki Team), celé armádě dalších sériových Suzuki, na kterých jezdili mimo jiné Teuvo Länsivuori, Marco Lucchinelli a Phillippe Coulon a MV Agusta Giacoma Agostiniho, který se také během sezóny objevil poměrně často s produkčním motocyklem Suzuki.

Jeho dobré výsledky během jeho debutové sezóny – Hennen skončil třetí v konečném pořadí šampionátu – stačily týmu Texaco Heron Suzuki k tomu, aby ho v roce 1977 začlenil do továrního týmu. Američan se stal týmovým kolegou mistra světa Sheeneho a Steva Parrishe, což mu také umožnilo přístup k tomu úplně nejlepšímu materiálu od Suzuki. Pro Hennena to byla opět úspěšná sezóna. Pódiová umístění obsadil mimo jiné ve Venezuele (3.), Německu (2.), Nizozemsku (3.) a Belgii (3.). Svůj absolutní vrchol však Hennen oslavil na konci sezóny, když dokázal vyhrát Velkou cenu Británie na okruhu v Silverstone.

Nakonec Hennen opět skončil na třetím místě v konečném hodnocení v roce 1977, za Sheenem, který získal svůj druhý titul mistra světa v řadě, a svým krajanem Stevem Bakerem s Yamahou, který po Hennenovi také přešel do Evropy, aby se zúčastnil závodů v mistrovství světa.

V roce 1978 Hennen znovu jezdil za Texaco Heron Suzuki Team, spolu s Sheenem. Američan měl v tomto roce dobrý vstup do sezóny, když získal druhé místo ve Venezuele, vítězství ve Španělsku a dvě druhá místa ve Francii a Itálii. Další byly na programu závody TT na Isle of Man, které již neměly status Grand Prix, ale kterých se Hennen zúčastnil. Během závodu Senior TT se však Američanovi dostal hmyz do jeho hledí, a vážně havaroval. Upadl do kómatu, ze kterého se nakonec probral, ale znamenalo to definitivní konec jeho motocyklové kariéry. Během zbytku sezóny mohl Wil Hartog usednout na Hennenovu tovární Suzuki, která zase skončila šestá v konečném hodnocení, zatímco jeho krajan Kenny Roberts se stal prvním Američanem, který se toho roku stal mistrem světa.

Hennenova mezinárodní kariéra Grand Prix skončila předčasně a náhle, ale mnoho dalších amerických vítězů GP (a šampionů) ho následovalo. Faktem však zůstává, že Hennen byl prvním vítězem Grand Prix ze Spojených států amerických a navždy to tak zůstane.

Po kariéře se Hennen vrátil do Kalifornie a stále se pravidelně nacházel na okruhu v závodním autě nebo motocyklu, i když na mnohem nižší úrovni. V roce 2007 byl Hennen uveden do Motocyklové síně slávy AMA. V srpnu 2022 byla u Hennena diagnostikována rakovina plic. Po diagnóze mu lékaři dávali malou naději, ve skutečnosti mu dávali maximálně 5 až 6 měsíců. Hennen však zůstal bojovný, z pěti měsíců se stalo 19, ale v neděli 7. dubna Hennen prohrál boj s nemocí, které jsme se všichni obávali, a zemřel ve věku 70 let v přítomnosti svých blízkých.